Vyhľadávanie
Zimné kolesá 2014/2014

Moja zimná cesta

Nadišiel čas pripraviť aj váš mercedes na nízku teplotu, dážď, sneh a ľad. Najlepšie obutím zimných pneumatík a kompletných kolies značky Mercedes-Benz.

S príchodom nízkych teplôt je dobré prezúvanie pneumatík zbytočne neodkladať a poistiť sa prezutím na zimné pneumatiky. Okrem výrazne zvýšenej bezpečnosti sa poistíte proti pokute, ak náhle nasneží alebo vznikne poľadovica.
Ideálny čas na výmenu pneumatík je vtedy, ak je priemerná teplota pod 7ºC tri dni po sebe. Z hľadiska bezpečnosti pri zimných pneumatikách platí pravidlo 4x4x4. Prezuť treba všetky 4 kolesá, dezén musí byť min. 4 mm a na jedných zimných pneumatikách jazdiť maximálne 4 roky.

V čom spočíva rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami?
Pneumatiky delíme podľa sezónneho typu na letné a zimné. Základným poznávacím znamením zimných pneumatík je dezén, ktorý je podstatne štruktúrovanejší. Je dimenzovaný tak, aby zvládol jazdu na snehu či ľade. Pneumatiky nesú zväčša označenie M&S, ktoré znamená Mud & Snow, teda blato a sneh.

A čo hovorí zákon?
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.

Ak sa chystáte na cesty do zahraničia, prinášame Vám aj krátky prehľad, kde ich musíte mať a kde nie:

 • Česká republika - Zimné pneumatiky sa musia používať od 1. novembra až do 1. apríla na snehu a ľade. České ministerstvo dopravy podľa informácií serveru idnes.cz zatiaľ o zmenách neuvažuje. Podľa analýzy ministerstva vodiči toto nariadenie v Česku rešpektujú.
 • Rakúsko - V tejto krajine sú vodiči povinní prispôsobiť vybavenie svojho vozidla zimným podmienkam od 1. novembra do 15. apríla. V tomto období môže polícia vodičovi idúcemu s letnými pneumatikami po zasneženej vozovke udeliť pokutu až do výšky 5 tisíc eur. Rakúski policajti majú zároveň právo vodičovi zabaviť vozidlo.
 • Poľsko - Povinnosť používať zimné pneumatiky nie je, so zreteľom na tuhé zimy a množstvo neudržiavaných ciest ich ale odborníci odporúčajú.
 • Maďarsko - V Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú, vodiči však musia mať v zime vo výbave auta snehové reťaze.
 • Rusko - V tejto krajine nemá legislatívu zameranú na používanie letných či zimných pneumatík.
 • Nemecko - Podľa zákona je povinnosťou vodiča prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. Pokiaľ polícia zastaví auto idúce po zasneženej vozovke na letných pneumatikách, jeho vodič dostane pokutu vo výške 40 eur. Nemci už pripravujú návrh zákona, podľa ktorého bude treba jazdiť na zimných pneumatikách od októbra do niektorého z jarných mesiacov.
 • Taliansko - V Taliansku nie sú zimné pneumatiky povinné, odborníci ich však odporúčajú pre jazdu v zimnom období predovšetkým v severných častiach krajiny. Od 15. novembra do 15. apríla musia byť všetky automobily prechádzajúce autonómnou oblasťou Valle d'Aosta na severozápade Talianska vybavené zimnými pneumatikami.
 • Švajčiarsko - Zimné pneumatiky nie sú v krajine povinné. Vodiči s letnými pneumatikami však môžu niesť zodpovednosť za vznik dopravnej nehody, ak polícia uzná, že zimné vybavenie mohlo kolízii zabrániť.
 • Francúzsko - Vo Francúzsku nie sú zimné pneumatiky povinné. V niektorých horských oblastiach však značky vodičom zakazujú vjazd, ak majú ich automobily letné pneumatiky.
 • Slovinsko - Pre domáceho vodiča sú medzi 15. novembrom a 15. marcom zimné pneumatiky povinné. Zahraniční vodiči túto povinnosť nemajú.
 • Chorvátsko - Zimné pneumatiky sú v oficiálnom zimnom období povinné, na snehu možno použiť letné pneumatiky so snehovými reťazami.
 • Rumunsko - Zimné pneumatiky nie sú povinné. V zime tu však pneumatiky musia mať hĺbku dezénu najmenej dva milimetre.
 • Estónsko - Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. apríla, čo platí aj pre turistov.  

Odporučiť stránku